V Novém Boru na Českolipsku jsme úspěšně dokončili rekonstrukci historických domů pro designovou firmu LASVIT.

Historické domy na Palackém náměstí v Novém Boru jsou oživeny moderním designem a doplněny o dvě moderní budovy. Jednou z nových staveb je unikátní skleněný dům, který je jedinečný jak svou konstrukcí, tak vizuálním zpracováním. Je obložený skleněnými taškami, které Lasvit vyvinul speciálně pro tuto stavbu. Skleněné dlaždice jsou inspirovány tradiční břidlicovou taškou, která se používala na stavbách na Českolipsku už dávno v minulosti.  Protikladem skleněného domu je černý dům, který je obložený ve stejném stylu. Místo skla je pro obložení domu použitá speciální černá cementová obkladová taška. Během stavby novoborského sídla byla odhalena studna, která nebyla zanesena v historických záznamech. Nyní tvoří zajímavý a překvapivý prvek přímo uvnitř budovy, skleněnou podlahou tak návštěvníci vidí až na dno vyzděné studny.

Domy na Palackém náměstí v Novém Boru sloužily sklářům na konci 18. století. Bývala zde sklářská manufaktura patřící firmě Carl Schappel z Lipska. Skláři pak v dřevěném domě s litinovými sloupy zůstali i v poválečném období, kdy se do domu nastěhovala sklářská škola a brusírna. Obě památkově chráněné stavby jsou citlivě zrekonstruovány a mohou tak sloužit milovníkům řemesla, které má na Novoborsku kořeny sahající stovky let do historie.

LASVIT je mladá a progresivní česká společnost, která inspiruje svět svými skleněnými instalacemi na zakázku i unikátními kolekcemi svítidel a skla. Setkávají se zde světově uznávaní umělci i mladí talentovaní designéři, díky kterým přináší česká společnost světu neotřelé nápady a inspirativní svítidla.

Stavební práce na této zakázce jsme zahájili v srpnu 2017, úspěšně jsme zkolaudovali a dílo předali začátkem června tohoto roku.